Ders 12 : Merchandising Faaliyetleri (Tanzim Teşhir)

Paylaş :

Bir ticari pazarlamacının bir diğer öncelikli konularından biri de ürünlerini perakende noktalarında en ilgi çekici şekilde, alışverişçide satın alma isteği uyandıracak şekilde sergilemek, yani tanzim teşhir işlerini ifa etmek.

Marketlere girdiğinizde bir raflarda ürünler var bir de sağda solda orda burda… Rafta zaten kategoriler ve ürün gruplar belirli bir düzene göre yer alıyor. Bazı ürünler ise ayrıca ek teşhir adını verdiğimiz şekilde farklı yerlerde bulunuyor. İşte bunları yönetmek çok önemli.

Temel amaç o ürüne mağazada birden fazla karşılaşma alanı sağlayarak alışverişçinin sepetine atma ihtimalini artırmak. Marketler genelde eğer ürününüz indirimde ise teşhire açmanıza izin verirler ama bir şart değil tabi ki.

Kampanyalarda okazyonların öneminden şurada bahsetmiştik, dönemin tüketim olaylarına göre özelleşmiş teşhirler yapılıyor. Buralarda da yer almaya çalışmak önemli. Nedir örneğin; okula dönüş zamanı (back to school) kırtasiye teşhirleri olmazsa olmazlardandır. Kalem satıyor iseniz burası sizin için olmazsa olmaz konulardandır.

Teşhirde palet olarak, sepet olarak, gondolbaşı, şömine, kasa çıkış, askı/asalak standlar vs tanzim teşhir çeşitleri bulunur.

Sirkülasyonu çok olan ve daha çok temel tüketimde bulunan ürünleri palet olarak teşhir edilir.

Palet teşhir
Palet Teşhir Örneği

Bir de alışverişçi gözünden değerlendirildiğinde ilk mağaza girişinde daha çok temel tüketim ürünlerinin teşhirine odaklanılmalıdır. Kasa çıkışında ise anlık istek duyulabilecek ürünlere(Çikolata, puding vs…) odaklanılmalıdır.

Örneğin bir alışveriş listesi varsa, beynimiz biran önce bunları tamamlamaya odaklanıyor, çay ve pirinç varsa listede ve mağaza girişinde teşhirde bunları gördüysek hemen sepete atıyoruz, rafta bekleyen rakipler daha dakika 1’de golü yemiş oluyor.

Kategoriden kategoriye değişmekle birlikte teşhire aldığınız ürün normal satışlarının 2-8 katına kadar çıkabiliyor.

Ticari pazarlamacı olarak hangi kategorinizin hangi müşterilerde kaç adet teşhirinin olması gerektiğini planlamak ve gerçekleşmelerini takip etmek. Ayrıca satış teşkilatlarına teşhir hedefleri vermek de güzel uygulamalardan bir tanesi.

POP Malzemeleri ve Tanzim Teşhir

Şimdi teşhir yaptık yapmasına da bunu dikkat çekici malzemelerle süslemekte fayda var değil mi? İşte ürünlere mağazada “Ben buradayım!” dedirten malzemelere POP (point of purchase) malzemeleri adı veriliyor.

A4, A5 afiş olduğu gibi A6 kart, wobbler(sallankart), palet eteği, dönkart, yer çıkartması gibi ürünler olarak bahsedebiliriz. Ürünlerin lansman ve relansmanlarında kesin, dönem dönem de ihtiyaca göre bu POP malzemelerini ürettirir saha ekiplerimize iletiriz.

sallankart wobbler palet eteği
Wobbler, dönkart ve palet eteğine örnek…

Merch Ekipleri ve Yönetimi

Şirketlerin satış ekiplerine ilave olarak mağazalarda hem raf hem de teşhir standartlarını sağlamak için tanzim teşhir elemanı olarak da bilinen merchlerden oluşan ekipleri de bulunur. Genellikle modern kanala hizmet edecek şekilde kurulan bu merch ekibi bu işi meslek edinmiş profesyonel merchandising ajanasları tarafından outsorce edilir. “Yok arkadaş ben kendi işimi kendim görürüm, bir sürü ıvır zıvır başa bela detayı ve işiyle gücüyle uğraşacağım.” derseniz kendi firma bünyenizde de yapabilirsiniz.

Örnek bir firma sitesi bırakayım buraya, detaylıca anlarsınız ne demek istediğimi:)

Bu merch ekipleri bazı şirketlerde satış ekibine, bazı şirketlerde de ticari pazarlama ekibine bağlı olmak suretiyle çalışır.

Siz siz olun bu merch ekibine kişi bazında sadece toplam cirosu nsaıl diye değil; ne kadar zamanını hangi mağazalarda geçiriyor, ciro paylarına göre orantılı mı zaman ayırıyor, rota optimizasyonu için hangi sıra ile mağazaları ziyaret etmeli vs. konularına bakın, raporlayın…


Tüm Ders Listesine Erişmek İçin Tıklayınız!

Bir cevap yazın