Ders 07 : Pazarlama Master Planına Göre Kanal & Müşteri Bazlı Taktik Planlar

Paylaş :

Bu ne biçim başlık kardeşim:) Görünce benim gözüm korktu ne yazsam da başlığın ağırlığını kaldırabilirsin yazdıklarım. 🙂 Pazarlama master planısadafsas…

Öncelikle şirkette bir çok şey pazarlamada başlar, sıra sıra her bir aksiyon buraya göre şekillenir. Çünkü orada markanın ana stratejisi belirlenir. Diğer birimler de bu ana strateji doğrultusunda bir harmoni içinde hareket etmelidir. Klasik tanımda ne demiştik, biz de bu pazarlama stratejilerinin ticari alanlarda uygulanması görevini ifa ederiz.

Image by Arek Socha from Pixabay

Peki bu ne demek? Örneğin pazarlama departmanı önümüzdeki yıl mayıs ayına falanca marka/kategori/ürün için tv’ye reklam planlamışsa bizim de buna göre mağaza içi BTL uygulamalarıyla desteklememiz lazım. Yeni bir ürün lansmanı varsa bizim de orada buna göre fiyat indirimi olsun, mağaza içi görsel malzeme olsun, stand olsun aksiyon almamız lazım.

Ama bu durum herşeyi pazarlamaya göre yapacağız demek değil tabi ki. Ticari pazarlama olarak uygun gördüğümüz dönemlerde gerekli aktiviteyi planlayabiliriz, yeter ki bir mantığı olsun.

Pazarlama Master Planı

Aşağıdaki gibi genel müdür seviyesine anlatılacak özette kategori kategori aşağıdaki tarzda özetler hazırlayın. Üzerinden biraz konuşalım:

pazarlama

Yukardaki görseli basit ve kısa olsun diye az az yazarak oluşturdum, 3’ü 5’i boşverip mantığa odaklanalım 🙂

Yönetici özeti kıvamında yukardaki tabloya bakan hemen ilgili kategoride ATL/OPR/BTL planlarını görebilir. Örneğin Ramazan ayında tv reklamı çıkılacak ve biz de buna paralel mağaza içini POP’ler ile süsleyeceğiz, şu kadar adet şundan, şu mağazalara gibi rakamlara hakim olun aman ha 😉

Ne dedik, herşeyi pazarlamaya göre değil ama pazarlamanın yapacağı her şeyi dikkate alarak plan yapmalıyız. Yoksa adamlar orda bir kampanya outdoor falan yapıyor, bizim hiç alakamız yok başka işlere koşuyoruz durumu olmaz:)

Temmuz ve haziran aylarında hedefimiz görece yüksek, bu nedenle oraya ek destek koyduk, sebepleri şu şu diyebiliriz.

Okazyonlar, Önemli Günler

Okazyon da ne biçim kelime, tuhaf:) Önemli gün ve haftalardan kaynaklı oluşan fırsatlar diyelim bence. İlgili kategoride sezonsal bazı gelişmeler muhakkak vardır. Yılbaşı, sevgililer günü, 23 Nisan, Ramazan Bayramı, karne dönemi, Kurban bayramı, okula dönüş dönemi(back to school) vs…

Image by Jill Wellington from Pixabay

Buralarda ilgili kategori tüketimi arttığı için biz de o fırsattan istifade etmek için kampanyalar, aktiviteler yaparız. Bu nedenle pazarlama bir aksiyon alsa ya da almasa bizim için dikkate alınması gereken konular bunlar.

Okullar tatile girerken broşürlere tablet/telefon/bisiklet koymayanı dövüyorlar örneğin:)

Küçük elektrikli ev aletleri kategorisinden sorumlu iseniz anneler gününü asla ıska geçmemelisiniz ve buralarda yapılacak aktiviteleri 1 sene önceden planlamak hazır etmek şart.

Yukardaki fotoğrafta gösterilen yönetici özetinin alt detay kırılımlarını da tutup, şu müşteride şunu yapacağım, falanca şehirlerde bunu yapacağım gibi herşeye yer vermelisiniz.

Ve bu dosyayı her daim güncel tutmalısınız. Çünkü hayat her zaman 1 sene önceden planladığınız gibi gitmez, acil aksiyon almanız gereken ve aktivite takviminizde değişikliklere sebep olan durumlar her an yaşanır. Size düşen bu dosyayı hem gerçekleşen hem de plan kısmını her daim güncel tutmak(detaylı olan kırılımları dahil).

Böylece yıllarca kullanılacak müthüş bir arşiv tutmuş olursunuz.


Tüm Ders Listesine Erişmek İçin Tıklayınız!

Bir cevap yazın