Ders 09 : Satış Teşvikleri & Sezonsal Aktiviteler

Paylaş :

Hedeflediğimiz satış ve dağıtım rakamlarına ulaşmak için bazen kendi satış ekibimize yarışmalar düzenler, hediyeler sunabiliriz (Mevcut Maaş + Prim’e ilave extradan). Bu sayede belirlediğimiz konulara teşvik ederek ciddi bir gelişim elde edebiliriz.

competition
Resim Sabine van Erp tarafından Pixabay’a yüklendi

Bu belirlediğimiz konular nedir derseniz; Yeri gelir lansmanı yapılan bir üründe nokta sayısı hedefi olur, yeri gelir sezonsal atak planı kapsamında bir kategorinin ciro hedefi olur vs. vs…

Bu mevzulara ingilizce incentive diyorlar ve günlük dilimize de insentif diye geçmiş malesef (abuk sabuk plaza dili diyelim), bir iki yerde bu şekilde kullanacağım.

Satış ekiplerine kişi bazlı hedefler verilir. İlave bir incentive olduğu için hedefler zorlayıcı olmalı, zira bu mevcut gelirine ilave bir katkı sağlayacağı için ekstra efor gerektirmeli.

Şener Şen – Neşeli Günler (1978)

Bir örnek ile başlayalım. Yeni lansmanını yaptığımız Gibicibicis marka krem ve traş bıçaklarımızı daha çok noktaya dağıtmak için ekiplerimize kişi bazlı nokta sayısı hedefi veririz ve deriz ki hedefini tutturan herkese çeyrek/yarım altın veriyoruz…

Bu hediyeler bazen çeyrek altın, falanca market hediye çeki gibi de olur; şuraya tatil, şampiyonlar ligi finaline bilet vs. de olur.

Bir de herkese hedef verip yapan herkese şunu veriyoruz denebildiği gibi hedeflerine göre gerçekleşmelerde en iyi 3 kişiye de denilebilir.

Büyük yıllık yarışmalar yapıp “İlk 5 kişiyi dünya kupası çeyrek final maçına götürüyoruz, tüm masraflar bizden.” diyenler de var.

Nasıl Bir Teşvik?

Benim fikrim; maddi değeri olan hediyelerden çok hayatımızda unutamayacağımız anılar sağlayacak hediyeler olursa çok daha iyi olur.

Örneğin yarım altın vereceğinize, kazanan arkadaşa eşiyle birlikte güzel bir akşam yemeği organizasyonu hediye edin. Evlerinden şoförlü araç falan alsın götürsün getirsin…

Düşünsenize ömür boyu hatırlanacak bi olay. Hem çalışanın şirket bağlılığını da artırır bu mevzular, öyle de bakmak lazım.

teşvik ve yarışma
Resim skeeze tarafından Pixabay’a yüklendi

Bir de ekipler halinde yarışma düzenlerseniz takım olma yolunda önemli katkılar suarsınız organizasyona, yani bireysel değil takım halinde diğer takımlarla yarışma…

Bu yarışmaları bir önceki şu derste anlattığımız okazyonlarda düzenlersek katmerli olur ki sezonsal aktiviteler mevzusu burada önem kazanıyor dostlar.

Ticari pazarlamacı olarak şunu kesinlikle hesaplamalısınız. Bu yarışmada toplam cirom ne olacak. Bütçeye göre ne kadar artı getirecem. Bu artıdan kaynaklı ne kadar ilave brüt kar oluşacak. Bunun ne kadarını bu insentife kullanacağım (insentif maliyeti).

Zira harcaycağınız parayı sağlayamayacak bir kampanya yapacam derseniz dalga geçer vicdansızlar 🙂

Tabi bu konuda farklı fikirler var. Kimisi der ki “Hem ekibe motivasyon katıyor, hem de iş sonuçlarında beni istediğim yere götürüyor. Bu yüzden böyle uygulamalar güzeldir.”

Başka bir kesim var ki onlar da “Zaten bu işi yapması için maaş veriyorum. Her yapması gereken şeyi teşvik ve hediyeye bağlarsak sonunu alamayız. Ayrıca yarışma kazanacam diye öyle bir çakıyorlar ki malı, sonra iadesini topluyoruz, kalıcı olmuyor, daha da zarar ediyoruz.” şeklinde düşündüğü için bu şekilde insentif düzenlemiyor.

Bir sonraki derste görüşmek üzere…


Tüm Ders Listesine Erişmek İçin Tıklayınız!

Bir cevap yazın